Konya Ortodonti Kliniği

ORTODONTİ


Prof.Dr.Faruk Ayhan BAŞÇİFTÇİ Ortodonti Kliniği
Ortodonti Nedir? Ortodonti Nedir?
Ortodonti Nedir?

ORTODONTİ NEDİR?

Dişler ve çenelerdeki düzensizliklerin teşhisini, önlenmesini ve tedavisini içeren bir uzmanlık dalı olan ortodonti, latincede ‘düzgün diş’ anlamına gelmekte ve halk arasında da tel tedavisi olarak bilinmektedir.

Ortodontik tedavilerdeki amaç; daha iyi bir yüz estetiği, fonksiyon ve dişlerde daha iyi bir kapanış ilişkisi sağlanarak kişilerin gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatında daha aktif ve daha başarılı bireyler haline gelmesini sağlamaktır.

Ortodontik Tedavinin Önemi

Ortodontik tedavi ile dişler çene kemiği üzerinde düzgün bir şekilde yerlerini alırken kapanış bozukluklarından kaynaklanan çene eklemi, baş, boyun ya da başka organlara yansıyan ağrılar yok olabilir. Kişiye iyi bir çiğneme fonksiyonu kazandırılarak özellikle mide problemleri gibi sindirim sistemiyle ilgili sorunlar giderilebilir. İyi konuşmak ve sesleri doğru çıkarabilmek için, düzenli bir diş-çene ilişkisine sahip olmak gereklidir.

Konumlarında bozukluk olan dişlerin tam olarak temizlenebilmesi mümkün değildir. Tam temizlenemeyen dişler ise çürük adayıdır. Ortodonti dişleri düzgün sıralarken, dişlerinize daha iyi bakım yapabilmenizi sağlar, böylece çürük riski azalmış olur.

 

ORTODONTİST, ORTODONTİ UZMANI KİMDİR?

Ortodontist, ortodonti uzmanı; diş, çene ve yüz düzensizliklerinin teşhisi ve çeşitli apareyler ile teller kullanarak tedavisi konusunda uzmanlaşmış diş hekimidir. Ortodonti uzmanı olmak için dişhekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra en az 4 yıl süren bir doktora ya da uzmanlık eğitimi almak gerekmektedir.

Site içeriği tüm bilgiler ortodonti ve ortodontik tedaviler hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.


@ All copyright 2021, Prof. Dr. Faruk Ayhan BAŞÇİFTÇİ


Son Güncelleme: 02.11.2022 14:10:26