Konya Ortodonti Kliniği

ORTODONTİ


Braket Çeşitleri
Braket Çeşitleri
Braket Çeşitleri

BRAKET ÇEŞİTLERİ

Metal braketler

Günümüzde yaygın olarak kullanılan metal braketler paslanmaz çelik materyallerden üretilir. Metal braketlerin üzerine özellikle çocuklarda çeşitli renklerde lastik ligatürler takılarak ortodontik tedavi motivasyonu arttırılıp tedavinin daha eğlenceli sürmesi sağlanabilir. Bu braketlerin fiyatlarının daha uygun olmaları da bir avantajlarıdır.

 

Kapaklı braketler

Diğer braket tiplerine göre en üstün özelliği elastik ya da çelik bağların kullanılmamasıdır. Böylece kontrol randevuları daha kısa sürmekte ve 3-4 haftada bir gerçekleşen aylık kontrol seansları 5-6 hafta şeklinde düzenlenebilmektedir. Hasta konforu bu braketlerde daha iyidir. Birçok firmanın kapaklı üretim braketleri mevcuttur. En sık kullanılan ve popüler olanı, Dr. Dwight DAMON tarafından tasarlanan Damon braketleridir.

 

Estetik braketler

Metal braketlerin pek estetik olmayan görüntüsünden dolayı firmalar braketlerde daha estetik olanı aramaya yönelmişlerdir. Bu sebeple estetik braketler ortaya çıkmıştır. Yetişkin hastalarda ya da gençlerde bu nedenle tercih edilmektedir. Estetik braketlerin de çeşitli malzemelerden yapılan tipleri mevcuttur.

Seramik Braketler

Yarı şeffaf malzemeden yapılır. Sadece çok yakından belli olurlar. Bu braketlerin kırılgan olmaları, dişlerde aşındırma oluşturma ihtimallerinin olması ve sürtünmenin fazla olması dezavantajlarıdır. Sürtünmenin azaltılması amacıyla braket oluklarının metal ya da altından yapılmış olanları mevcuttur. Bu da maliyeti arttırmaktadır.

    

Kompozit Braketler

Kompozit dolgu materyalinden yapılan bu braketler seramik olanlara kıyasla daha ucuz olmakla birlikte aşınmaya karşı dirençlerinin düşük olması ve zamanla renginin sararması dezavantajdır. Bu nedenle seramik braketler daha çok tercih edilmektedir.

 

Safir Cam Braketler

Günümüzdeki en estetik braketlerdir. Estetik braketler içinde en pahalı olanlarıdır.

 

Lingual braketler

Dişlerin dile bakan iç yüzeyinden takılan braketlerdir. Böylece teller görünmez. İç tarafa takıldığı için oldukça estetik braketlerdir. Estetik bir yöntem olmakla birlikte tedavi süresi daha uzun olup braketler dil tarafında yer aldığından konuşmada bozukluklara ve dilde yaralanmalara sebep olabilir. Son dönem teknolojiler kullanılarak braketlerin dişlerin hangi kısımlarına yapıştırılacağının belirlenmesi ve bazı sistemlerde bireye özgü tellerin üretilmesi nedeniyle oldukça pahalı bir tedavidir.

    

Şeffaf plaklar

Özellikle hafif çapraşıklık vakalarında braketlerin yerine şeffaf plaklar uygulanabilir. Estetik bir yöntemdir. Ancak hasta kullanımına bağlı olması, yüksek maliyetleri ve kullanım alanlarının sınırlı olması dezavantajlarıdır.

 

Site içeriği tüm bilgiler ortodonti ve ortodontik tedaviler hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.


@ All copyright 2021, Prof. Dr. Faruk Ayhan BAŞÇİFTÇİ


Son Güncelleme: 12.03.2022 10:27:31