Erişkinlerde Ortodontik Tedavi | Prof. Dr. Faruk Ayhan BAŞÇİFTÇİ | Ortodonti Uzmanı, Konya


.
Erişkinlerde Ortodontik Tedavi
ERİŞKİNLERDE ORTODONTİK TEDAVİ
Özellikle sadece dişlerden kaynaklanan ortodontik problemlerin tedavisinde yaş sınırlaması yoktur. Artan yaşın tedavi süresini uzatması ve tedaviyi biraz zorlaştırması mümkün olabilir; ancak her yaşta ortodontik tedavi ve diş hareketi mümkündür. Özellikle son zamanlarda ortodonti kliniklerindeki hastaların çoğunluğu erişkin gruba girmektedir. Ortodontik tedavi materyallerindeki gelişmelerle birlikte erişkin ortodontisi de yaygınlaşmaktadır. Özellikle seramik braketler daha estetik olmaları nedeniyle tercih edilebilmektedir. Ayrıca son dönemde lingual sistem ve şeffaf plaklar da uygun vakalarda tercih edilebilmektedir. Güzel bir gülümsemede bireylerin düzgün dişlere sahip olmasının önemi büyüktür. Öyle ki çoğu bireyin gülüş ve konuşma esnasında elleriyle ağızlarını kapattıkları ve bunun sosyal yaşamlarını olumsuz etkilediği gözlenmektedir. Bu nedenle tedaviyle güzel bir gülüşe kavuşmak bireylerin yaşam kalitesini de arttıracaktır.
ORTOGNATİK CERRAHİ İLE BİRLİKTE ORTODONTİK TEDAVİ
Çenelerin aşırı ya da yetersiz gelişimine bağlı problemler, büyüme gelişim döneminde tedavi edilmemiş ise, ya da aşırı şiddetli iskeletsel anomaliye sahipse ortodontik tedavi ile birlikte cerrahi tedavi uygulanır. Bu tedavi sırasında ortodontist ve cerrah birlikte hareket ederek tedaviyi ve cerrahiyi planlar.
Ortognatik Cerrahi Tedavinin Aşamaları:
1) Cerrahi öncesi ortodontik tedavi: Alt ve üst dişlerin sıralanması ve dekompazasyon tedavisini içeren bu dönem bir, bir buçuk yıl civarında sürer. Cerrahi planlama ve ameliyat sırasında kullanılacak olan plak hazırlanır.
2) Cerrahi: Cerrahi operasyon; genel anestezi altında, yapılan planlama doğrultusunda cerrahi ekip tarafından gerçekleştirilir. Operasyon ortalama 3-5 saat sürer.
3) Cerrahi sonrası ortodontik tedavi: Cerrahi sonrası ufak düzeltmelerin yapıldığı bu dönem 6- 12 ay sürmektedir. Bu dönemin sonunda braketler çıkarılarak pekiştirme tedavisine geçilir.
Etiket: Konya Ortodonti, Konya Ortodonti Uzmanı, Konya Ortodontist, Konya Diş Teli, Konya Şeffaf Diş Teli, Konya Görünmez Diş Teli, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Diş Teli Fiyatları, Konya Şeffaf Diş Teli Fiyatları, Konya Görünmez Diş Teli Fiyatları, Konya Ortodonti Tavsiye, Konya Ortodonti Hastaneleri, Konya Ortodontist Fiyatları, Konya Ortodontik Tedavi, Konya Ortodonti Randevu, Diş Teli Fiyatları 2020 Konya, Sadece Üst Diş Teli Fiyatları 2020 Konya, Diş Teli Fiyatları 2020, 18 Yaş Altı Ortodonti Konya,